Kastamonu Gezi Rehberi

Kastamonu için bulunduğu konum itibarıyla Antalya’ya çok benzer bir coğrafyaya sahip deniz ve ormanın eşsiz birlikteliğinin büyüleyici bir etkisi var. Bu yüzden Kastamonu’da gideceğiniz en güzel yerlerin başında Küre Dağları var. Küre Dağları’nın doğanın görkemine çıplak gözlerle şahit olabilirsiniz Kastamonu’da ziyaret etmeniz gereken yerleri bölge bölge sizlere anlatacağız

Küre Dağları Milli Parkı, Pınarbaşı

Küre Dağları 21 farklı tur yolları ile başlı başına bir doğa harikası. Küre Dağları, Kastamonu ve Bartın sınırlarının kesişiminde yer alan içinde kanyonlar şelaleler ve birbirinden farklı endemik bitki türü sizleri bekliyor.

Valla Kanyonu

Valla Kanyonu dünyanın en derin kanyonlarından bir tanesidir. Tehlikeli geçişlere sahip olduğu için gerekli izinleri alarak ve özel ekipmanlara geçiş yapabilirsiniz. Valla Kanyonuna bakan ahşap terasla kanyonun ihtişamını izlemek da bir başka tabii…

Horma Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı

Ilıca Şelalesinin başlangıç noktası olan Horma Kanyonu Valla Kanyonuna göre daha keyifli ve daha güvenli. Horma Kanyonunda yürüyüş yapabileceğiniz bir parkur da var. Yürüyüş parkurunda yürüyerek Ilıca Şelalesine ulaşabilirsiniz.

 

Çatak Kanyonu Cam Teras, Azdavay

Çatak Kanyonun dünyanın en büyük dördüncü kanyonudur. Kanyonun ortasında ise saklanmış Nalbantoğlu Köyü ile karşılaşacaksınız. Cam Terasa ulaşmak için 6 kmlik araç yolcuğundan sonra 1 km bir yürüyüş sizleri bekliyor olacak bütün bu zahmete değdiğini göreceksiniz.

 

Gideros Koyu, Cide

Cide, kilometrelerce uzanan sahili, Gideros, Aydos, Denizkonak, Uğurlu, Çayyaka, Akbayır ve İlyasbey gibi muhteşem güzellikteki koyları ile tüm Karadeniz şeridinin en güzel köşelerinden bir tanesidir. Gideros Koyu da ise Karadeniz sahil şeridinin zirve yaptığı yerlerden bir tanesi.

Gideros Koyu’nun tarihi MÖ 15. Yüzyıllara kadar ulaşıyor. İlk yerleşimleri ise kadın savaşçılar topluluğu olan Amazonlar tarafından kurulduğu biliniyor. Gideros Koyuna gelmişken Rıfat Ilgaz’ın romanlarına bile konu olmuş, ardından Cide’nin sembolü haline gelmiş sarı yazma almadan, sahil kenarındaki lokantalarda hamsi tava yemeden kesinlikle dönmeyin.

Loç Vadisi, Cide

Loç Vadisi, Valla Kanyonu’nun çıkış noktasında karşımıza çıkıyor. Loç Vadisi Kastamonu’da bulunan milli parklar içinde en yeşil ve en mavi noktası. Devrekani Çayı’nın suyu turkuaz renkte olduğundan fotoğraf çekmek için inanılmaz bir yer.